Reklamní sdělení
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.

Nebojte se zeptat, rádi Vám odpovíme.

Dotazy včetně odpovědí budou postupně vkládany na stránky.

Dotaz
Místo nálezu
E-mail pro zaslání odpovědi
 

Dotaz

Dobrý den, mám pozemek u domu (cca 2000 m čtverečních), který leží ladem. Z jedné strany je les a ze zbilých dvou otevřena krajina (louky). Rád bych ho biotopově zařídil tak, aby tam byla co největší pestros živočichů. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den!
Váš dotaz mě potěšil. Věnovat 2000m2 biotopové zahradě je v dnešní době vzácný počin. Rozhodně se neobejdete bez vodní nádrže. Doporučuji Vám tůň s přirozenými břehy, hloubku nejlépe alespoň metr (v nejhlubším místě), aby v zimě zcela nepromrzala a vodní živočichové zde mohli pohodlně přezimovat. Podle celkové plochy hladiny pak můžete cílit buď pouze na bezobratlé (a obojživelníky, kteří si cestu najdou sami), nebo můžete vysadit i ryby. Pro ryby by nádrž měla mít plochu alespoň 40m2, nejlepší je oválný tvar. Do nádrže vysaďte i vhodné rostliny v koších či květináčích - lekníny, orobinec, šípatku, zblochan - cokoli se Vám bude líbit. OIptimální poměr volné a zarostlé hladiny je 2 : 1. Pak se voda dostatečně prohřívá a daří se v ní planktonu, který je potravou dalších živočichů. Pokud navíc doprostřed umístíte plochý kámen či kus kmene, pořídíte tak bezpečné napajedlo pro ptáky, kde je nebudou ohrožovat případné kočky z okolí.
Předpokládám, že na zahradě chcete pěstovat trávník. Doporučuji koupit některou ze směsí semen, která obsahují i semena bylin a planých květin. Dodávají je některé soukromé farmy. Cena je sice oproti běžnému travnímu semenu vyšší, ale směs zaručí, že takový porost bude atraktivní pro motýly, včely a další hmyz. Sekat takový trávník je lepší ručně kosou, případně lištovou sekačkou, a to nejvýše 1x za 6 týdnů, aby rostliny stihly vykvést.
Dřeviny na biotopovou zahradu kombinujte listnaté i jehličnaté. Rozhodně by neměl chybět hloh, líska, jabloně, třešeň (nejlépe jedna ušlechtilé odrůdy a jedna planá - ptáčnice), černý bez, z jehličnanů pak některý druh smrku a thuje nebo cypřiše. Poblíž jehličnanů můžete umístit krmítko pro ptáky - v zimě v jejich větvích najdou jednak závětří a úkryt před sněhem, jednak se schovají v případě útoku krahujce, který v okolí krmítek rád loví.
Přidat můžete i maliníky, rybízy a některé hustší okrasné keře (třeba hlohyni nebo mochnu keříkovou) - pod jejich přízemními větvemi si rádi budují pelechy ježci.
Prostředí pro živočichy obohatíte také tím, že postavíte tzv. hmyzí hotel, který využívají zejména samotářské druhy včel. Návod, jak na to, najdete na webu, základ se už dá i koupit v Baumaxu.
Na dobře osluněném holém místě doporučuji postavit suchou zídku z vhodných kamenů. Optimální je z břidlicových či opukových kamenů, do některých mezer můžete vsadit sukulenty (netřesk, rozchodníky) a skalkové trávy (kostřavy). Zídku bude využívat opět hmyz, ale i třeba slepýši a ještěrky.
A nakonec - do trávy můžete sem tam položit jednotlivé ploché kameny či pařezy. Budou se pod nimi skrývat drobní plži, zemní korýši a hmyz, kteří jsou důležitou složkou potravy některých ptáků (kosi, drozdi), ježků a slepýšů.
I takto zařízenou zahradu můžete normálně užívat a mít tu jak několik záhonů, tak třeba pískoviště pro děti.
Další informace a návody můžete najít i na webu Českého svazu ochránců přírody (www.csop.cz), projekt Živá zahrada.
Přeji Vám hodně radosti s Vaší přírodní zahradou!
Věra Aladzasová Přibylová